Legálnost pěstování

Nejvyšší soud opět upozornil soudy nižší instance, aby v případech pěstování konopí postupovaly pečlivěji. Brněnský Nejvyšší soud dospěl k závěru, že pěstování konopí není samo o sobě výrobou omamné látky. Verdikt soud vynesl v kauze ženy z Nymburska, která na zahradě pěstovala konopí. Žena tvrdila, že výtažky z rostliny užívá k léčení svých chorob. Okresní soud v Nymburce a Krajský soud v Praze obžalovanou uznaly vinnou nedovolenou výrobou a držením omamných látek. Nejvyšší soud se jí ale zastal a případ se opět vrátí před pražský soud.

Nejvyšší Soud se tak zastal pěstitelů konopí, kteří rostlinu, z níž lze mimo jiné vyrobit drogu marihuanu, používají k léčení svých chorob. Verdikt ale neznamená, že pěstování konopí je od nynějška legální. Rozsudek ale opět upozornil, že nižší soudy musí pečlivěji dokazovat, zda pěstitel z konopí vyráběl nebo se chystal vyrábět marihuanu, zda je jeho jednání společensky nebezpečné nebo zda se skutečně rostlinou léčil. "Pěstování konopí setého není samo o sobě výrobou omamné látky," uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Vladimírem Jurkou. Verdikt padl před čtyřmi týdny, nyní jej soud zveřejnil na internetu.

Lékaři o konopí vědí
Žena z Nymburska pěstovala konopí přinejmenším tři roky. Kdyby mi nepomáhalo, nedělala bych to, hájila se před soudem. O používání konopí prý věděl i její ošetřující lékař. Jednu rostlinu věnovala své známé, která si výtažkem z konopí léčila kožní chorobu. Ženin syn byl již dříve trestán za prodej marihuany, ale žaloba neprokázala, že mezi pěstitelstvím matky a obchodováním syna existuje spojitost. Za ženu se ve vyjádření k Nejvyššímu soudu postavilo i Nejvyšší státní zastupitelství (NS). Případ je prý natolik atypický, že nelze jednání pěstitelky posoudit jako trestný čin. Státní zástupkyně připojila i pojednání o léčebných účincích konopí. "I v ČR lékaři o aplikaci této látky vědí a pokud jsou zaznamenány pozitivní výsledky, je užívání tolerovánoNSZ takéipomnělo společenské i legislativní tendence směřující ke změně náhledu na posuzování trestnosti pěstování konopí setého pro léčebné účely. "Společenský vývoj tak směřuje sice nikoliv k legalizaci takových postupů, ale k jejich dekriminalizaci," shrnuje rozhodnutí. Nejvyšší soud již předloni vynesl verdikt, který sváděl k výkladu, že pěstování konopí je - na rozdíl od výroby marihuany - legální. Podobné interpretace se objevily v tisku. Soud však zprávy dementoval a vydal prohlášení, že pěstování konopí je bez příslušného oprávnění stále nezákonné, samotná rostlina je totiž podle zákona o návykových látkách omamnou látkou. NS ale v prohlášení uvedl, že nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy. Soudy proto vždy musejí posuzovat zvlášť okolnosti každého případu. ," uvedla státní zástupkyně.

Autor/ři: Jan Černý, ČTK  

PARTNERSKÝ WEBY 01 I 02 I 03 I 04 I 05
ZPĚTNÝ ODKAZY 01 I 02 I 03 I 04 I 05

WebDesign by grafické studio PEOPLEART
pronájem e-shopů - tvorba internetových obchodů


ZPĚTNÉ ODKAZY: přírodní kosmetika / zahradní sekačky AL-KO / originální dárky