Léčivé konopí

Známá droga může být i medicínou pro lidi s poruchami nervové soustavy. 
Jedna z posledních milostí udělených prezidentem Václavem Havlem zastavila v prosinci trestní stíhání osmasedmdesátiletého důchodce z Ostravy, který na zahrádce pěstoval rostlinky konopí. Lžičku sušených listů - marihuany - si přidával do každého jídla a potlačoval tím příznaky Parkinsonovy nemoci, kterou trpí. Konopí, jak ukazují lékařské studie, může skutečně být lékem. Jeho užití je však ve většině zemí světa zatím nezákonné.
Parkinsonova nemoc není nic příjemného - postihuje centrální nervový systém, nemocným se neovladatelně chvějí ruce a nohy, nemohou psát, sami se najíst, jejich chůze se stává pomalou až nemožnou. Intelekt však není nijak zasažený, takže pacient může s plným vědomím sledovat zhoršování svého zdravotního stavu. Účinný lék neexistuje, lékaři dokážou v nejlepším případě pouze potlačovat projevy onemocnění.
Někteří pacienti - podobně jako onen ostravský důchodce - užívají kromě předepsaných medikamentů i konopí. 

Pomáhá droga? Chtěla to zjistit postgraduální studentka Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Kateřina Venderová se svým profesorem Peterem Višňovským a docentem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Evženem Růžičkou. Mezi nemocnými tedy nedávno připravili anonymní dotazníkovou anketu.
Ze 339 pacientů, kteří dotazník vyplnili, jich 85 uvedlo, že mají zkušenost s konopím. Už z toho se dá poznat, že ostravský důchodce rozhodně není jediný, kdo se v České republice marihuanou léčí - a přestupuje zákon. Zprávy o tom, že konopí pomáhá zmírnit příznaky onemocnění, se totiž šíří mezi nemocnými ústním podáním i ze sdělovacích prostředků, které občas zveřejní zprávy o některém z pacientů, jenž si konopí jako lék pochvaluje.


Podstatné zlepšení
- Průměrný věk nemocných, kteří se dotazníkové ankety zúčastnili a přiznali užívání marihuany, byl 63,9 let - nejmladšímu bylo 45 a nejstaršímu 83 let. Žádný z nich neměl s drogou předchozí zkušenosti. Kromě jednoho účastníka ankety, který konopí kouřil, je ostatní užívali jako přísadu do jídla.
Výsledky jsou ovšem pozoruhodné - zmírnění třesu díky konopí oznámilo 30,6 procenta pacientů a uvolnění svalové ztuhlosti 37,6 procenta. Dokonce 44,7 procenta nemocných uvedlo, že marihuana odstranila zpomalení pohybu a 14,1 procenta zúčastněných hlásilo odstranění či zmírnění mimovolných pohybů.
Z tohoto pohledu tedy užívání konopí nepochybně vypadá jako velmi slibný způsob léčení. Ani ono sice nemoc neodstraní, alespoň však potlačuje její nepříjemné příznaky.


Jako lék nedoporučuji
- Docent Evžen Růžička je však opatrný: "Musíme brát v úvahu, že dotazník mohl zachytit jenom subjektivní dojmy nemocných, jejich hodnocení vlastních pocitů. Není to objektivní lékařské vyšetření," připomíná. "Výsledky zkresluje i fakt, že nevíme, jaké rostliny pacienti užívali - někdo mohl mít i konopí bez účinných látek."
Podobně nejistý je i jiný pokus, který docent Růžička uskutečnil už na přelomu let 1998 a 1999. Tehdy vyšetřoval pacienta s Parkinsonovou nemocí, jenž si dával sušené listy konopí do jídla. Když s tím na žádost lékařů přestal, přitížilo se mu.
"Po třech týdnech jsme pozorovali nepochybné zhoršení hybnosti, která se opět rychle upravila, když se pacient vrátil k pravidelnému užívání svého rostlinného přípravku," popisuje Evžen Růžička. "Jde však jen o jednotlivý případ, z něhož nemůže věda dělat dalekosáhlé závěry," zdůrazňuje.
Dobré výsledky ovšem docent Růžička nepřipisuje takzvanému placebo efektu. Ten spočívá v tom, že pacient dostane neúčinnou tabletu (placebo), o níž si myslí, že to je lék. Nemocný tablety užívá a jeho stav se jen pod vlivem víry v léčbu skutečně změní k lepšímu.
"V případě našeho dotazníku pacienti uvedli, že se zlepšení dostavilo v průměru až téměř po dvou měsících užívání konopí. Kdyby šlo o placebo efekt, pocítili by zlepšení okamžitě," poznamenává Evžen Růžička.
Přesto však pacientům neradí, aby si začali konopí pěstovat. "Nevíme, jak bezpečné jeho užívání je, jaké může mít vedlejší příznaky. Takže je jako lék ke zmírnění příznaků nemoci nemohu s čistým svědomím doporučit," zdůrazňuje.


Desetina pacientů překračuje zákon - Marihuana obsahuje chemickou látku THC (tetrahydrocanabinol), která se v mozku váže na receptory (přijímače signálů), o nichž už lékaři vědí, že jsou spojeny s emocemi, s vnímáním bolesti a také s pohybem. Narkomanům tedy zlepšuje náladu. Avšak využívají ji v různých zemích světa také nemocní pro potlačení bolesti anebo pacienti s poruchami činnosti centrálního nervového systému.
Jedním příkladem je už zmiňovaná Parkinsonova nemoc. Jiným pak roztroušená skleróza - nevyléčitelná porucha imunity, která mimo jiné narušuje fungování smyslových orgánů a koordinaci práce svalů. I v tomto případě pacienti tvrdí, že díky marihuaně se zmírňuje chvění těla a nemotornost, jež nemoc provázejí. Podle britské Společnosti pro roztroušenou sklerózu každý desátý takto nemocný Brit ilegálně užívá konopí pro zmírnění symptomů své choroby. Brzy však zřejmě bude moci s porušováním zákona přestat.

Sprej před schválením -
Britská firma GW Pharmaceuticals požádala koncem loňského roku o povolení prodávat konopný výtažek jako lék. Chce jej vyrábět ve spreji, který se stříká pod jazyk, takže není třeba vdechovat do plic škodlivý kouř. Britské úřady už podle časopisu New Scientist daly najevo, že jsou ochotny svolení letos vydat.
Společnost GW Pharmaceuticals loni při klinických zkouškách na 350 pacientech s roztroušenou sklerózou přesvědčivě dokázala, že její konopný výtažek výrazně snížil nemotornost nemocných, bolest a zlepšil i spánek. Nyní výzkumníci dokončují další pokusy, které by měly zjistit, zda výtažek z konopí sníží také bolest pacientům s rakovinou či se zraněním míchy.
Uznání hranice mezi marihuanou-drogou a marihuanou-lékem se zdá být konečně na dosah - zatím v Británii, a následně i v dalších zemích Evropy. Tím by se měly otevřít také nové možnosti k důkladnějšímu vědeckému výzkumu medicínských účinků konopí. Může-li tato rostlina pomoci nemocným, bylo by přece nesmyslné to zakazovat. A skončit by měl i současný stav, kdy si těžce nemocní lidé sami shánějí lék, v nějž skládají naděje, a hrozí se, kdy k nim kvůli tomu vtrhnou policejní uniformy.

Zákazy i povolení marihuany pro nemocné-Výzkum marihuany jako léku má svá úskalí, k nimž patří zejména opatrnost lékařů, kteří se obávají, aby nebyli obviněni ze šíření zakázaných drog. Ani pohled zákonodárců není jednoznačný. Před několika lety začalo devět států USA povolovat užívání marihuany pro léčebné účely. V květnu 2001 to však federální Nejvyšší soud zakázal se zdůvodněním, že nejde o lékařskou nezbytnost. Naopak Kanada téhož roku povolila nemocným užívání marihuany. V Nizozemsku úřady tolerují kouření marihuany, avšak tento způsob užívání není příliš vhodný. Podobně jako tabákový kouř, i vdechovaná marihuana zvyšuje riziko dýchacích obtíží a vzniku rakoviny plic, ústní dutiny a hrtanu. Přelom v Evropě by tedy měl přijít letos z Británie, kde se očekává povolení spreje stříkaného pod jazyk a obsahujícího speciálně připravený výtažek z konopí pro pacienty s roztroušenou sklerózou.

Ježíš mohl léčit konopím
Ježíš a jeho apoštolové mohli svých zázračných léčivých výsledků dosáhnout díky konopí, tvrdí americký vědec Chris Bennett. O jeho závěrech informovala začátkem ledna ve svém internetovém zpravodajství britská rozhlasová a televizní stanice BBC.
Olej, který ještě raná křesťanská církev používala pro pomazání, byl podle Bennettových úvah, založených na rozborech bible, olivový s příměsí výtažku z konopí a mnoha dalších vonných bylin. Účinné látky marihuany v oleji pronikají kůží a dostávají se do organismu. "V tehdejších časech byly nemoci, jako například epilepsie, považovány za posedlost ďáblem. Právě marihuana jejich projevy tlumí," uvádí Bennett. Dodává, že i další choroby, které Ježíš a jeho učedníci léčili, jako například kožní nemoci, problémy s viděním a menstruační potíže, ustupují při požití marihuany. Bennettovu teorii však historikové nepřijímají za bernou minci.

 Autor: Josef Tuček
Zdroj: granosalis.cz

PARTNERSKÝ WEBY 01 I 02 I 03 I 04 I 05
ZPĚTNÝ ODKAZY 01 I 02 I 03 I 04 I 05

WebDesign by grafické studio PEOPLEART
pronájem e-shopů - tvorba internetových obchodů


ZPĚTNÉ ODKAZY: přírodní kosmetika / zahradní sekačky AL-KO / originální dárky